Krótka recenzja obiektywu Nikkor 50mm 1.8

Jako, że kupiłem obiektyw Nikkor 50mm 1.8 za ciężko zarobione pieniądze chciałem dowiedzieć się czy zakup był sensowny. Podłączyłem wiec D70 do kompa zrobiłem małą dekoracje i pstrykałem za pomocą Nikon Capture. Oczywiście najbardziej interesowało mnie jak zachowuje się on przy przesłonie 1.8. I wnioski są następujące.

Przy 1.8 głębia ostrości dla przedmiotów leżących w odległości jest minimalna (aż nie mogę sobie wyobrazić jaka jest głębia ostrości dla obiektywu o przesłonie 1.4).

Zauważyłem, że czasami AF ustawia niezbyt precyzyjne ostrość tak na oko 3-5cm przed przedmiotem, co skutkuje, tym, że przedmiot jest nieostry (oczywiście jest to widoczne przy przesłonie 1.8).
Tak więc czasami żeby być pewnym, że mamy maksymalną ostrość trzeba robić foty z manualnym ustawianiem ostrości i tylko ze wspomaganiem AF. Jak pokazały pomiary AF ma pewien margines, w którym niby jest ostro, ale niestety nie na tyle ostro żeby zdjęcie było ostre z przesłona 1.8

Przy przesłonie 1.8 widać na zdjęciu, że jest spadek kontrastu no i że obiektyw nie jest tak ostry jak przy przesłonie 4 czy 5.6. Co jest oczywiste.

Przy przesłonach powiedzmy 4 w gore obiektyw jest naprawdę ostry, ale standardowy obiektyw DX17-70 wiele nie odbiega przynajmniej dla przesłony 4 i ogniskowej 50mm (chociaż jeśli dobrze AF nastawi ostrość z obiektywem 50mm ostrość jest niesamowita, można powiedzieć, że jest na poziomie piksela w obrazku) . W przypadku AF kitowy obiektyw działa bardzo precyzyjnie.
Jeśli chodzi o działanie AF to działa szybko ale nie jest to jakoś znacząco szybciej niż dla standardowego obiektywu DX. Natomiast wyraźnie szybciej działa AF w ciężkich warunkach oświetleniowych jak zamontuje się lampę błyskowa (wtedy działa AF-iluminiator z lampy, no ale to już inna bajka).

Wszystkie testy robiłem przy świetle sztucznym.

Reasumując użytkowanie codzienne pokaże czy był sensowny zakup 50mm 1.8 mając już kitowy obiektyw. Na razie nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi. Z pierwszych obserwacji wynika, że obiektyw ma sens jak chce się robić zdjęcia o bardzo małej głębi ostrości np. portret, ale trzeba mocno uważać, bo głębia jest na tyle mała, że np. nos może być ostry, ale oczy już nie. Ze względu na bardzo dużą ostrość trzeba się liczyć, że na portretach znajdzie się każdy pieprzyk i każdy włos na twarzy tak, więc czasami trzeba w Photoshopie obraz zmiękczyć. Również taki obiektyw może się przydać przy bardzo złych warunkach oświetleniowych gdzie wymagana byłaby zmiana ISO a gdzie chcielibyśmy tego nie zmieniać, jak wiadomo w D70 nawet na ISO200 pojawiają się szumy. Żeby mieć odpowiednik 1.8 przy kitowym obiektywie trzeba byłoby mniej więcej ustawić ISO na 800.
Jestem ciekawy opinii innych użytkowników D70 z obiektywem 50mm 1.8.

P.S Jutro wrzucę przykładową fotke z D70+50mm 1.8

Komentarze

  1. tymek_ pisze:

    Witam ja także posiadam obiektyw 50/1.8 oraz Nikona d70s, co do problemu nie celnego AF to może być wina nieskalibrowania obiektywu z puchą. Ja kupując obiektyw podpiłem kila egzemplarzy i przeprowadziłem dla każdego testy ostrości. Jeśli masz możliwość spróbuj wymienić na lepiej skalibrowany. Kalibrować body w serwisie nie bardzo się opłaca. Raz kasa, dwa nie wiadomo jak się zachowają inne obiektywy.
    pozdro

  2. tymek_ pisze:

    Witam ja także posiadam obiektyw 50/1.8 oraz Nikona d70s, co do problemu nie celnego AF to może być wina nieskalibrowania obiektywu z puchą. Ja kupując obiektyw podpiąłem kila egzemplarzy i przeprowadziłem dla każdego testy ostrości. Jeśli masz możliwość spróbuj wymienić na lepiej skalibrowany. Kalibrować body w serwisie nie bardzo się opłaca. Raz kasa, dwa nie wiadomo jak się zachowają inne obiektywy.
    pozdro