Wylot… / Depature

Zaczęło się.. było niemało nerwów na bramce na lotnisku we Franfurcie, do ostaniej minuty pani mówiła, że samolot jest całkowicie obłożony ale udało się. Dostaliśmy miejsca do San Jose w Costa Rice. Te nerwy to nieodłączna część latania na biletach standby (pracowniczych lini lotniczych) lecisz jak jest miejsce a mało kto wie, że zwykle miejsc w samolocie jest mniej niż sprzedanych biletów na dany dzień i to czasami o 20% i taka jest praktyka wszystkich lini lotniczych 🙂 No ale czy nie warto spróbować zaryzykować i zapłacić za 4 osoby tyle ile kosztuje połowa normalnego biletu na tej trasie? …Zdecydowanie warto!
Tak więc wsiadamy we Fra i lecimy 14h, symbol samolotu wyświetlany na ekranach telewizora w ślimaczym tempie przesuwa się na mapie świata. Za oknem tylko woda, woda i woda..ale ten ocean Antlantycki jest duży,dopiero po 8h lotu zbliżamy się do pierwszych wysp Ameryki. Są to wyspy Bahama. Obraz widoczny z okien jest jakiś nierealistyczny. Nieziemski turkus morza, olbrzymie jasno żółte łachy piasku, rozproszone białe chmury rzucający ciemny cień na wodę.
CostaRica_097.jpg

CostaRica_099.jpg

Wyspy znikają tak szybko jak się pojawiły, mijamy kolejne miejsce na ziemi, o którym wiem mniej niż niewiele.
Samolot ląduje w Hawanie, jest to tylko międzylądowanie. Jednak nawet taka krótka wizyta w kraju Fidela jest pouczająca. Przelatujemy początkowo nad Hawaną później nad łąkami z pojedynczymi palmami aż w końcu dolatujemy do morza gdzie naszym oczom ukazują się archipelag z wieloma podtopionymi wyspami. Połączenie rozproszonego słonecznego światła z chmurami tworzy kolejny nierealistyczny widok.
CostaRica_103.jpg

CostaRica_106.jpg

Widoki z samolotu dostarcza mojej osobie niesamowitych doznań estetycznych. Z dużej wysokości ginie bieda, wojny, ziemski chaos, brud – obraz uderza spokojem i harmonią. Mogę to porównać do oglądania ładnego albumu. Dodatkowo ta świadomość bezkresu, jest tyle miejsc na świecie gdzie zapewne nigdy nie postawie swojej stopy. Szczęście, że chociaż mogę te miejsca zobaczyć z samolotu..